Ana Menu
Sepet

Taze Adaçayı 25 gram

En Yakın Zamanda
Taze Adaçayı 25 gram
 • Stock: En Yakın Zamanda
 • Model: Taze Adaçayı
Görüntüleme 1617
8,85TL
Vergiler Hariç: 7,50TL
Satın alabilmek için asgari adet: 2

Sipariş verirken ürünlerin minimum siparişlerine dikkat edin. Gönderimler koli bazlıdır  minimum sipariş ve katları halinde sepetinize ekleyin. Minimum Sipariş 1 Koli dir

Sayın müşterilerimiz sitemizde satılan ürünlerin kargo ücreti alıcı tarafından ödenir. Detaylı bilgi 

https://www.fidebahcesi.com/teslimat-sartlari.html Sayfamızda yazmaktadır ... Keyifli alışverişler

 

 

 

25 Gr, paket olarak gönderim yapılmaktadır.


Taze Kekik Satışı 

Taze kekik, genellikle kırsal alanlarda yetişen, geçmişten günümüze kadar şifaları ile ünlü olan, faydalarının yanı sıra yemeklere lezzetli bir aroma veren bir bitki türüdür. Özellikle güneşi çok sevdikleri için çorak topraklarda yetişen bu bitkiler, ballıbabagiller adlı familyadan gelirler. Ortama olarak 5-10 cm kadar ancak uzayan taze kekikler, bahar aylarından itibaren toplanabilir. Kekikler, yaz aylarının sonuna doğru çiçek açarlar ve genellikle çiçeksizken toplanması önerilir. İçerisinde kalsiyum, sodyum, potasyum, demir mineralleri, A, C vitaminleri ve uçucu yağlar bulunmaktadır. Taze ve kuru olarak tüketilen kekiğin yağı da çıkarılır. Bu da oldukça faydalıdır.

 

Kullanım şekilleri: Birçok bitkisel tedavi yönteminde kullanılan taze kekikler, toplandıktan sonra yeşil halde tüketilecekse öncelikle yıkanır. Demleme şeklinde kullanılacaksa, kaynamış suyun içine birkaç dal taze kekik atılır ve demlenmeye bırakılır. Ortalama olarak 5-10 dakika sonra içilebilir. Kekik suya atıldıktan sonra asla kaynatılmamalıdır sadece demlenmesi beklenmelidir.

Kekik yağı, özellikle küçük çocuklarda üşütme ve mide rahatsızlıkları, boğazı yumuşatma ve ağrı dindirme özellikleri ile doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Küçük bir kesme şekerin üzerine sadece bir damla kekik yağı damlatılır ve rahatsız kişi bu şekeri yer. Çok acı ve kötü bir tadı vardır fakat dayanılırsa kısa sürede vücudunuzu ısıtacak ve etki göstermeye başlayacaktır. Kekik yağı krem gibi vücudun ağrılı bölgelerine sürülürse ve yavaş yavaş masaj yapılırsa verdiği ısı ile ağrılar azalmaktadır.

Kekik banyosu yapılarak da kekiğin sayısız faydalarından yararlanmak mümkündür. Uygulaması da oldukça basittir. Bir tülbent içine taze kekik konulur ve tülbent bağlanarak soğuk suya atılır. Bu suyun altı yakılır, kaynamadan söndürülür. 15 dakika kadar beklenir, tülbent iyice sıkılır ve kekik sudan çıkarılır. Böylece kekik banyosu için suyunuz hazırlanmış olur. Dikkat edilmesi gereken noktalar, banyo suyunun çok sıcakken kullanılmaması ve banyo süresinin çok uzatılmamasıdır.

 

Ülkemizde taze kekik, üretimi iyi yapılan, mutfaklarımızda bolca kullanılan, tadı beğenilen, kurutularak baharat olarak kullanılan, birçok derde deva olarak bilinen ve bu yüzden fazlaca tüketilen çok kıymetli bitkiler arasında yer almaktadır. Dünyanın ortalama olarak % 70 oranında kekik ticaretini Türkiye üstlenmiştir. İhracatta ise ülkeler arasında bizim ülkemiz ikinci sırada yer almaktadır. Fransa, Amerika, İngiltere, Kanada, Almanya, Yunanistan ve İtalya gibi birçok ülkeye kekik ihracatı yapılmaktadır. Kekik tipleri yetiştiği bölge ve iklim yapısına göre şekil ve görünüm değiştibilmektedir. Ülkemizde en az otuz farklı taze kekik çeşidi olmakla birlikte, genellikle İzmir bilye kekiği, Tarsus kekiği ve Çorba kekiği adı verilen türler yer almaktadır. Uzun yıllar önce bile vücut sağlığına olan faydaları farkedilen ve tüketilmeye çalışılan bu bitki adeta bir mucizedir.

 

Taze Kekiğin Faydaları Şunlardır:

 • Kekikten elde edilen kekik suyu ve kekik yağı, cilde uygun şekilde ve yeterli miktarda sürülürse, mantar gibi bazı rahatsızlıkları tedavi etmektedir.
 • Kekik suyunun içinde antioksidan etkili vitaminler bulunduğu için, vücuttaki toksinlerin hızlıca atılmasını sağlar ve hastalıklara karşı da vücut direncini sağlam tutar.
 • Lifli bir bitki olduğu için, sindirim ve şişkinlik gibi sıkıntılara iyi gelmektedir. Ayrıca hemoroid bulunan kişiler, kabızlıktan kurtulmak için taze kekik yiyebilirler.
 • Alerjik yada sinek ısırığı gibi bir çok kaşıntı için kekik suyu kullanılmaktadır.
 • Kekik ve kekik suyu kandaki şeker miktarını azaltmaktadır.
 • Ağız kokusunu önemli ölçüde azaltmakta ve bununla birlikte ağızda çok ferah bir aroma bırakmaktadır.
 • Çocuklardaki kansızlık için şifalı bir bitkidir.
 • İdrar söktürücü bir bitkidir ve bağırsaklardaki solucanların dökülmesini sağlar.
 • Sivilce ve siyah nokta tedavisinde etkilidir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kadınlarda adet döneminde tüketilirse, adet sancılarını azaltmaktadır.
 • Öksürük, bronşit gibi üst solunum yolları ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Ağzı kekik suyu ile çalkalamak bakterileri öldürdüğü için diş sağlığı içinde faydalıdır.
 • İçindeki bileşikler sayesinde hücre yenilenmesini de arttırmaktadır.

Zararları: Bu kadar faydası bulunan kekik, yanlış zamanda, aşırı dozda kullanılırsa kötü sonuçlar oluşmasına da vesile olabilir. Özellikle hamile bayanlarda kekik ve kekik yağı düşük yapılmasına neden olabilir. Kekik yağını guatr hastaları da kullanmamalıdır çünkü tiroid bezlerini aşırı çalıştırır. Fakat kekik çayının herhangi bir zararı olduğu gözlemlenmemiştir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Satın almış olduğunuz ürünler Yurtiçi Kargo güvencesiyle tarafınıza ulaştırılacaktır. Kargo Ücretlendirmeleri Kargo ücreti koli başı ortalama 20 tl ile 25 tl arası değişmektedir. Kargo ücretleri alıcıya aittir. Ürünler sipariş onay tarihinden itibaren normal hava koşulları altında ve stok durumuna göre 48 saat içinde kargoya teslim edilmektedir. Yurtiçi Kargo bulunduğunuz il ve ilçeye göre 24 - 48 saat içerisinde ürünlerinizi size ulaştıracaktır. Cuma günleri kargo çıkışımız yoktur. Cuma ve Cumartesi verilen siparişler pazartesi kargoya teslim edilecektir. Niteliği itibari ile iade edilemeyecek ürünler;Fideler kargodan dolayı zarar görme durumu ve farklı bir çeşit gelmesi durumu dışında kesinlikle iade alınmayacaktır. Tohum paketinin açılmış durumda olması, gübrelerin ambalajı (kapak-naylon-kutu) yırtılması, zarar görmesi,açılması durumunda. Hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz. Taze meyve/sebze fidelerinde ezilme, bozulma gibi istenmeyen bir durum görüldüğü zaman, ürün teslim alınmadan tutanak tutularak ve kargonun geldiği gün ürün resminin çekilerek fidebahcesi.com 'a iletilmesi ve sorunun yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir. Kargoyu size ulaştıran personele Hasar Tespit Tutanağı tutturmayı unutmayınız. Sebze Fidesinde iade olmayıp, kullanılmayacak durumda olan ürün miktarı müşteriye gönderilecektir. Ürün niteliğini beğenmeme durumunda iade söz konusu değildir.
Mağaza Adresi
Göksu mah. 6850 Sokak Uyaroğlu Ap Kepez Antalya
Çalışma Saatimiz
Pazartesi / Cumartesi : 08:00 - 23:00
Pazar : 10:00 - 20:00
Müşteri Hizmetleri
Ürün siparişi vermek yada bilgi almak için bizi mutlaka arayın danışman arkadaşlar destek için burada